مهندس میر حسین موسوی


به گزارش خبرنگار اعزامی قلم نیوز، نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس در جمع دانشجویان دانشگاه ارومیه به شکلی متفاوت سخنان خود را آغاز کرد و به پلاکاردها و شعارهای در دست دانشجویان اشاره کرد و به آنها پاسخ داد.

موسوی به در دست داشتن پرچم فلسطین از سوی چند نفر از دانشجویان در سالن اشاره کرد و گفت: ریشه برخی از مشکلات را در این سالن می‌بینم، برخی به جای آن که پرچم جمهوری اسلامی در دست داشته باشند، پرچم فلسطین به دست گرفته‌اند. ما به فلسطین علاقه داریم ولی اینجا ایران و آذربایجان است.

در این جلسه یکی از دانشجویان پلاکاردی در دست گرفته بود که روی آن نوشته بود: «مشکلات کشور یادگار دوران سازندگی و اصلاحات است».

مهندس موسوی در این باره گفت: بدون این که از دو دوره‌ی ریاست جمهوری آقای‌هاشمی‌ و آقای خاتمی‌دفاع کنم عرض می‌کنم زمانی که کشور به دولت فعلی(دولت نهم) تحویل داده شد، نرخ تورم زیر 12 درصد بود و الان روی 26 درصد است.

برخی از دانشجویان مقواهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «هیلتر هم به طرفدارانش گفته بود قهوه‌ای بپوشند». که مهندس موسوی در واکنش به این جمله نیز گفت: «این جمله ظاهرا به رنگ سبز اهل بیت اشاره می‌کند». دانشجویان در این لحظه مهندس موسوی را به شدت تشویق کردند.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس خطاب به مخالفان گفت:‌ نباید بگذاریم هدف همه چیز را توجیه کند،‌ اگر مخالفت هستید اندیشه ی خود را بیان کنید. این شعار موجب می‌شود که رنگ سبز بیشتر گسترده تر شود که همین طور هم شده است و رنگ سبز همه‌ی کشور را فرا گرفته است.

این اظهارات مهندس میر حسین موسوی با تشویق‌های پیاپی جمع کثیر دانشجویان مواجه شد.

مهندس موسوی پس از بیان سخنان مقدماتی خود عبارت‌های "زنده باد آذربایجان" و "زنده باد کردها" را به زبان ترکی و کردی بیان کرد و با گفتن این عبارت به استقبال پرسش‌های دانشجویان رفت.

یکی از دانشجویان پرسشی را درباره‌ی مسائل مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد و در اظهارات خود مهندس موسوی را عضو هیات امنای این دانشگاه عنوان کرد که موسوی گفت: من جزو هیات موسس دانشگاه آزاد هستم و نه جزو هیات امنای آن. یکی از اعضای هیات موسس این دانشگاه رهبر معظم انقلاب است. در شرایطی که تمهیداتی از سوی دولت صورت گرفت تا دانشگاه آزاد را مانند برخی بنگاه‌های دیگر تعطیل کنند، هیات موسس جمع شدند و رهبر گرامی‌انقلاب گفتند من دخالت نمی‌کنم و بدین ترتیب هیات موسس جدیدی تشکیل شد و برخی آقایان نظیر حسن حبیبی، سید حسن خمینی، ولایتی،‌ قمی و میرزاده به آن اضافه شدند. قرار شد این هیات موسس درباره‌ی دانشگاه آزاد که دانشگاه مهمی است تصمیم گیری کنند که جلساتی برگزار کردند و اولین کاری که پیش روی خود گذاشتند درباره‌ی تغییرات اساس نامه‌ای است که شورای انقلاب فرهنگی خواستار آن است.

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس با بیان این‌که قسمت‌های اجرایی به هیات امنا باز می‌گردد، اظهار کرد:‌ پشت مساله جریان پرونده دانشگاه آزاد مسائلی وجود دارد که به خود دانشگاه بر می‌گردد. واقعیت دیگر این است که دولت فعلی تمام توان خود را صرف کرده است که این موسسه را هم مانند بسیاری از بنگاه‌های دیگر کشور تعطیل کند. در شرایطی این مسائل در مورد دانشگاه آزاد مطرح می‌شود که بسیاری از افراد موجه نظام جزو هیات موسسان آن هستند و اخیرا این جمع به این نتیجه رسیده است که تمهیداتی برای وقف دانشگاه بیاندیشد تا دیگر طمعی به این دانشگاه نباشد. در این سوال باز هم نسبت به قوه ی قضاییه بی مهری صورت گرفته است چرا که پرونده‌ای در این رابطه در جریان است و قوه ی قضاییه نیز آن را پیگیری می‌کند و من متوجه نشدم که این سوال چه ارتباطی به مساله ی انتخابات دارد.

یکی از دانشجویان این پرسش را از دکتر رهنورد مطرح کرد که شما در سال 68 مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی جمهوری اسلامی‌انجام دادید و در آن گفتید افراد با سن بالا کارایی مدیریت ندارند،‌ امروز نظر شما چیست ؟ که دکتر رهنورد در پاسخ به این سوال گفت: انتظار می‌رود در این شرایط سوالات اساسی تر و تحلیلی تری مطرح شود. تاریخی که برای این مصاحبه گفته شد هشت سال اشتباه شده است چرا که این مصاحبه مربوط به پیش از سال 60 بوده است. سال 68 یعنی پایان دوران جنگ تحمیلی ولی سال 60 یعنی زمانی که آقای موسوی جزو جوانان آن دوره بودند. منطق آن صحبت در مصاحبه این بود که می‌ترسیدیم از کار کشته‌های رژیم شاه به میدان بیایند و می‌خواستیم به جای آن جوان‌هایی که پاک تر و خالص تر هستند روی کار بیایند و این مساله مربوط به امروز نمی‌شوند که هم جوانان فرهیخته داریم و هم سیاست مداران کار کشته‌ای که بتوانند کشور را اداره کنند.

در ادامه‌ی این جلسه، یکی از دانشجویان شبهه‌ی تقلب در انتخابات مجلس را از سوی برخی «اصلاح طلبان» مطرح کرد که مهندس موسوی در پاسخ به اظهارات این دانشجو گفت:‌ در این اظهارات اطلاعات غلطی عنوان شده است،‌ در بحث انتخابات مجلس گذشته یکی از کسانی که قبلا از مدافعان اصول گرایی بود و جدا شد گفت‌ که «چطور صندوق من رای نداشت، مگر خود من به خودم رای ندادم؟». این دانشجو این مساله را به دوستان مخالف دولت فعلی نسبت می‌دهد که این یک جعل است. نام آن فردی که اشاره کردم آقای دکتر خوش چهره است که می‌توانید مساله را از وی بپرسید.

یکی از دانشجویان به فیلم کوتاه منتسب به سید محمد خاتمی اشاره کرد و مهندس موسوی در برابر اظهارات او گفت: کسی که طرفدار دولت فعلی است مساله را راجع به کاندیدای مخالف دولت فعلی مطرح می‌کند و بدین وسیله می‌خواهد از احساس علاقه به آذربایجان استفاده کند، در حالی که خود این کاندیدا یک آذربایجانی است. من در پشت این سوال پروژه‌ی خاصی را می‌بینم. من هر نوع بی‌احترامی به همه‌ی قومیت‌ها و فرهنگ‌ها را محکوم می‌کنم و این جزو اصول اعتقادی بنده است ولی عرض می‌کنم که این سوال بیشتر بوی یک پروژه را می‌دهد.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس،‌ در بخش دیگری از سخنان خود از کمبود وقت برای برگزاری جلسه با دانشجویان عذرخواهی کرد و توضیح داد: مشکلی که در روزهای اخیر در برنامه‌های انتخاباتی من به وجود آمده این است که به یکباره برنامه‌های انتخاباتی تلویزیون را به ما اعلام کردند و بدین ترتیب برنامه‌های دیگر و سفرهای انتخاباتی من با مشکلاتی مواجه شد و من مجبورم خود را با آن برنامه‌های صدا و سیما سازگار کنم چرا که اگر آن برنامه‌ها را از دست دهم امکان ارتباط با مخاطبان دهها میلیونی را از دست می‌دهیم.

موسوی در ادامه با بیان این که در آذربایجان غربی یک مساله ی زیبا وجود دارد که باید قدر آن را بدانیم، در این رابطه اظهار کرد: آن مساله ی زیبا این است که مذاهب، گرایش‌ها و قوم‌های مختلف به خوبی در این منطقه در کنار هم زندگی می‌کنند و این نقش زیبایی برای گفت و گوی فرهنگ‌ها و گفت و گوی تمدن‌ها است.

وی در ادامه‌ی سخنان خود خطاب به بخشی از حاضران گفت:‌ من به دوستان بسیجی احترام می‌گذارم ولی به آن‌ها توصیه می‌کنم که مسائل را با دقت مطالعه کنند و در مقابل یک حرکت جمعی برای برگزاری انتخابات آزاد رقابتی و منصفانه نایستند. به دوستان بسیجی توصیه می‌کنم که حافظ آراء باشند.‌ این که تعداد زیادی صندوق سیار اعلام کرده اند برای ما جای سوال است. من به دوستان بسیجی می‌گویم که این امانت خدایی و امانت مردم را حفظ کنید، آن موقع خواهید دید که همه به شما محبت خواهند کرد.

پیش از سخنان میرحسین موسوی، دکتر زهرا رهنورد ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س)، به بیانیه‌ای که در ابتدای جلسه در حمایت از موسوی خوانده شده بود اشاره کرد و گفت: فضای حاکم بر بیانیه‌ای که در حمایت از موسوی خوانده شد جالب است، چرا که روح حاکم بر آن،‌ درخواست آزادی‌ها و رفع تبیعض‌ها بود.

این استاد دانشگاه افزود:‌ پرسش این است که مگر مشکلات اقتصادی، ‌اشتغال و ازدواج نداریم که این دغدغه‌ها مطرح می‌شود ؟ پاسخ این است که اگر آزادی نباشد هیچ چیز نداریم.

همسر مهندس موسوی در پایان با تاکید بر لزوم رفع تبیعض علیه زنان و حمایت از آنان در تمام سطوح تصریح کرد:‌ شعار رفع تبعیض یک شعار ملی است، و نه یک شعار جنسیتی و شعار رفع تبیعض جنسیتی بخشی از شعار ملی محسوب می‌شود./

/ 14 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزاد

اومدم خبرت کنم که با یک تست به روزم خودت بیا و ببین منتظرتم [گل]

بهروز رها

هيچ رئيس جمهوري نمي تونه خارج ازقانون اساسي و خارج از نظر رهبري و تشخيص مصلحت كاري انجام بده همه حرفها شعاري بيش نيست روساي جمهور تنها و تنها عامل اجران نه واضع قوانين جديد

باآمدنش خون دررگ های وجود جامعه به حرکت دراومد

محمد

سلااااااااااااااااام صبح 3 شنبه 12 خرداد ماه شما دوست عزیز به خیر و شادمانی وقتي به گلها نگاه مي کنم روحيه ام تغيير مي کند . انرژي بيشتري واسه نفس کشيدن پيدا مي کنم . بيشتر خودم رو زير سوال مي برم که چرا بعنوان اشرف مخلوقات اينقدر کسل و ناراحت هستم بعضي اوقات !![خمیازه] راستش از خودم بدم مياد و زندگيم رو بد مي گذرونم ولي وقتي به خلقت گل با تموم پيچيدگي اش فکر مي کنم بيشتر قدر اون لبخندي رو که خدا بهم داده تا باهاش نفس بکشم رو میدونم[گل] آپیدم دوست داشتی بیا و با نفسهای گرمت و دستان زیبات یادگاری بگذار [چشمک] شاداب باشی[گل][قلب]

محمد

سلاااااااااااااااام صبح 4 شنبه 13 خرداد ماه به خیر عزیزم از اینکه به من سر میزنی و منو خوشحال میکنی خیلی ممنونم بازم بیا که کنار هم بودن نشاط و خوشروئی میاره نشستم در فراقت گريه کردم تمام شب به يادت گريه کردم ميان کوچه هاي سرد و خلوت به يادت تا بي نهايت گريه کردم رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و 15 خرداد روز عزای عمومی را خدمت شما و خانواده محترم و ملت شریف ایران تسلیت عرض نموده و علو درجات برای آن عزیز از دست رفته مسئلت دارم دز ضمن 14 خرداد روز به زعامت رسیدن رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای را تبریک میگویم آخر هفته خوبی داشته باشی شاداب باشی[قلب][گل]

فرزانه

سلام نظر منم تا قبل از مناظره موسوی بود.اما بعد از مناظره به هیچ کدوم رای نمیدم.چون فکر کنم هیچ کدوم به فکر مردم ایران نیستند فقط می خوان آبروی هم دیگرو ببرن همین بس رای دادن بیخود است به وبلاگ من هم یه سری بزن خوشحال میشم نظرت رو بدونم